Deklaracja dostępności
Wstęp
Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnym im. Janusza Korczaka w Sochaczewie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://sp4.sochaczew.pl/.
Data publikacji strony internetowej: .
Data ostatniej istotnej aktualizacji: .
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest w pełni zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Data ostatniego przeglądu deklaracji dostępności: 2022-02-01
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Agnieszka Sieczkowska, sp4soch@poczta.onet.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48468622108. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Deklaracja dostępności
Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka Sochaczew, ul.Staszica 25
Wejście do budynku szkolnego jest oddalone od ulicy około 20 m, można się do niego dostać pokonując 4 schodki lub korzystając z podjazdu dla wózków. Wewnątrz budynku znajduje się winda.
Wejście dla gości i klientów jest możliwe tylko do części administracyjnej. Sekretariat szkoły znajduje się na lewo w holu głównym.
Placówka jest przystosowana dla osób na wózkach. Mogą one korzystać z całego obiektu na poziomie parteru, pierwsze i drugie piętro nowej części budynku jest dostępne z wykorzystaniem windy, dostosowany jest także wjazd do hali sportowej. Placówka posiada toaletę dla osób niepełnosprawnych, jest ona zlokalizowana na parterze, 20 m na prawo z holu głównego.
Przed budynkiem niepełnosprawni znajdą wyznaczone miejsca parkingowe, umieszczono je w okolicach wejścia głównego.
Do szkoły można natomiast wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem, nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a istnieje możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego.
Raport dostępności strony
Raport ten przedstawia ocenę zgodności strony internetowej z wytycznymi W3C dotyczącymi dostępności treści internetowych WCAG (ang. Web Content Accessibility Guidelines) (Web20) oraz zapisów Ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. 2019 poz. 848) (Dziennik Ustaw, 2019). W odniesieniu do strony podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej uwzględniono regulacje wynikające z Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198) (Dziennik Ustaw, 2001) oraz Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2011 nr 204 poz. 1195) (Dziennik Ustaw, 2011).
Informacje na temat zgodności dostępności stron internetowych została dokonana przy użyciu ręcznej oceny oraz z wykorzystaniem automatycznych narzędzi oceny przez wykorzystanych przez recenzenta . Strona internetowa mogła zostać zmodyfikowana od tego czasu.
W celu dokonania recenzji posiłkowano się następującymi narzędziami:
validator.utilitia.pl
achecker.ca
Recenzja ręczna polega na sprawdzeniu zgodności z WCAG 2.1. Metoda recenzji opierała się na czterech zasadach:
Postrzegalnośd – to informacje oraz komponenty interfejsu użytkownika, które muszą być przedstawione użytkownikom w sposób dostępny dla ich zmysłów.
Funkcjonalności – komponenty interfejsu użytkownika oraz nawigacja muszą być możliwe do użycia.
Zrozumiałości — informacje oraz obsługa interfejsu użytkownika muszą być zrozumiałe.
Solidności – treść musi być solidnie opublikowana, tak, by mogła być skutecznie interpretowana przez różnego rodzaju oprogramowania użytkownika, w tym technologie wspomagające.
Audyt dostępności cyfrowej za pomocą narzędzia do badania dostępności - www.utilitia.pl, zalecanego na stronie: www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/czy-twoja-strona-jest-dostepna w poniższym zakresie:
Wykazał, że: „Analizowana strona spełnia wybrane przez Ciebie kryteria dostępności”
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848