Witaj, Nauko! Wystawa „O, matmo!” w „Czwórce”.
Wszystkim Uczniom i Nauczycielom, aby ciekawość Wasza nigdy nie opuszczała pola wyobraźni i nieustająco wspinała się wraz z ryzykiem na szczyty nieodkrytych możliwości…
Do naszej szkoły zawitała mobilna wystawa „O, matmo!” w całości zaprojektowana i przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik w ramach programu „Nauka dla Ciebie”.
Szóstego i siódmego czerwca 23r. uczniowie i nauczyciele zwiedzali wystawę, na którą składały się przeróżne stanowiska matematyczne, ucząc się i bawiąc najtrudniejszą z dziedzin nauki – matematyką. Edukatorzy – pani Angelika Adamczyk, pani Magda Anusz oraz pan Adrian Budzyński – przeprowadzali zwiedzających przez gąszcz zawiłości matematycznych, tłumacząc działania eksponatów. Fragmenty wywiadu z edukatorami przeczytacie w oddzielnym artykule. I tak przemierzyliśmy drogę od puszki szyfrowej do krzywej matematycznej, po łuk przypominający fragment akweduktu rzymskiego. W głowie zrodził się zapewne niejeden pomysł, bo matematyka rządzi się swoimi prawami, które umysł pragnie zgłębić. Zrozumieliśmy, że matematyka to nie tylko świat liczb. To chemia wszechświata. Czy jest zadanie, którego nie rozstrzygnie matematyka? Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty – idealna symetria, spacer z funkcją czy łamigłówki. Byliśmy bardzo zaciekawieni. Praktyczna strona wystawy odkryła przed nami wiele tajemnic, które mogliśmy poznać, eksperymentując.
Nie taka matematyka straszna, jak ją malują! Dziękujemy za piękną przygodę matematyczną! Dziękujemy Centrum Nauki Kopernik za stworzenie nam możliwości podróżowania po ścieżkach matematyki i logiki. Mamy tę podróż za sobą. A wystawa? Cóż, pojechała dalej!
A.T.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!