Logo Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka

Zwracamy podręczniki....

Ocena 0/5


Zwrot podręczników na koniec roku szkolnego to poważna operacja logistyczna, dlatego my zbiórkę zaczynamy w przyszłym tygodniu.
Przed oddaniem warto książki odpowiednio przygotować i powycierać ślady ołówka, ewentualnie zakorektorować długopis i flamaster. Z założenia – w podręcznikach nie piszemy, nie podkreślamy. Ponadrywane kartki bądź okładki należy podkleić taśmą klejącą, zagięte rogi stron, wyprostować, okładki zdjąć, kartkówki i własne notatki wyjąć. Jeśli książki nie były obłożone i się zabrudziły, można je delikatnie przetrzeć nawilżaną chusteczką higieniczną. Pamiętajmy! Książki zostały naszym uczniom wypożyczone. Są własnością szkoły i muszą „służyć” przez 3 kolejne lata.
Na początku tego roku szkolnego, we wrześniu, nowe książki otrzymały klasy 2, 5 i 8. Z ich podręczników będą korzystały dwa następne roczniki i od uczniów tych klas mamy  nadzieję otrzymać książki najmniej zniszczone. Jako kolejny rocznik ze swoich podręczników uczyli się uczniowie z klas 1, 4 i 7. To są „drudzy” użytkownicy podręczników. Ich książki nadal powinny być zdatne do użycia, będą wykorzystywane jeszcze przez rok.
Uczniowie z klas 3 i 6, byli trzecim /ostatnim/ rocznikiem korzystającym ze swoich podręczników i dlatego w ich przypadku, pilnujemy tylko tego, żeby oddać je wszystkie. Taki mały bonus ;-) Te podręczniki są po wakacjach ubytkowane i trafiają na makulaturę. 
Książki mocno zniszczone, z powyrywanymi lub podartymi stronami albo okładkami, pogryzione przez zwierzęta i ZALANE trzeba odkupić. Tu przydatne są księgarnie internetowe lub stacjonarne. Ważne, żeby sprawdzić rok wydania książki. Nie może on być wcześniejszy niż w podręczniku zniszczonym.
Dlaczego tak zwracamy uwagę, by książki z których korzystają nasi uczniowie nie były zalane? To są „chore” książki. Nie powinny nigdy trafić do rąk żadnego dziecka!
W zalanych fragmentach papieru rozwijają się pleśnie i grzyby, które mogą być źródłem infekcji (drogą wziewną) dróg oddechowych. Grzybica dróg oddechowych lub aspergiloza to choroby bardzo trudne do wyleczenia. Wedle zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wszystkie zalane (zamoczone) książki są usuwane z naszej biblioteki. Nie chcemy narażać dzieci z obniżoną odpornością na kontakt z niebezpiecznymi książkami.
Mam nadzieję, że w tym roku rozliczanie się z podręczników przebiegnie bez niepotrzebnego stresu.

JD 11.06.2025 r.

harmonogram zwrotów

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności