Mamy nowych Mistrzów Języka Polskiego!
„Polszczyzna jest pięknym instrumentem,
ale trzeba umieć na nim grać”
Inspiracja myślą prof. Bralczyka
Za nami kolejna, szósta edycja Powiatowego Konkursu „Mistrz Języka Polskiego”.
Wydarzenie, które od kilku lat promuje piękną polszczyznę, rozwija kreatywność pisarską oraz intuicję polonistyczną zgromadziło dużą liczbę uczestników pragnących zmierzyć się z przeróżnymi zadaniami sprawdzającymi umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną.
Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Sochaczew i przebiegał w dwóch etapach: szkolnym oraz powiatowym, w trzech kategoriach wiekowych – IV, V-VI, VII-VIII. Do finałowych zmagań dotarło 57 uczniów z terenu miasta oraz kilku szkół powiatowych: z Paprotni, Lasocina, Brochowa, Śladowa, Brzozowa Starego, Młodzieszyna oraz Feliksowa.
Uroczysty finał miał miejsce 20 lutego 2026r. Uświetniła go obecność gościa honorowego, prof. Jerzego Bralczyka, wybitnego językoznawcy, który swoją wiedzą i talentem erudycyjnym udowodnił nam, że język polski to tętniący życiem, niezwykły organizm.
Finałowe spotkanie poprzedziły warsztaty filmowe i aktorskie poprowadzone w dwóch grupach przez panią Ewę Bonecką, aktorkę filmową i telewizyjną oraz pana Mateusza Łapkę, aktora teatru „Kwadrat”.
Po krótkim programie artystycznym, „Język polski – sekretarz dziejów ojczystych”, z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy wielu cennych, językowych refleksji prof. J. Bralczyka. Nasz gość odpowiadał na nasze pytania i przypomniał nam, że dbałość o język to nie tylko kwestia poprawności mówienia, ale szacunek do odbiorcy, kryjący się w słowie oraz szacunek do naszej wspólnej tożsamości.
Było nam niezmiernie miło nagrodzić tegorocznych laureatów i wyróżnionych, którzy wykazali się wiedzą, wrażliwością na słowo oraz twórczą fantazją. Nagrody miała przyjemność wręczyć pani Kamila Gołaszewska- Kotlarz, wiceburmistrz Miasta Sochaczew, pani Danuta Szewczyk- Kozłowska, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego oraz pani Anna Kuliś, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Sochaczewie. Spotkanie finałowe poprowadziła pani Edyta Wróblewska, wicedyrektor szkoły. Tradycją finałowego spotkania stał się punkt „Goście dzieciom”, czyli zaprezentowane przez dorosłych łamańce językowe.
Konkurs pokazał, ,że polszczyzna jest naszym wspólnym dobrem i sprzymierzeńcem. Wspólne zdjęcie uwieczniło uroczystość podsumowania konkursu, którego miłym akcentem stał się słodki poczęstunek, ufundowany przez cukiernię „lukrecja” oraz rozmowy zakulisowe, podczas których można było pogratulować zwycięzcom.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i pasji w zdobywaniu literackich szczytów!
Podziękowania kierujemy do organizatorów konkursu, którymi były nauczycielki języka polskiego naszej szkoły p. Anna Traczyk, p. Justyna Łukawska, p. Angelika Kaźmierczak, p. Marta Kułakowska oraz p. Dorota Ambroziak. W przygotowaniach oraz w przebiegu konkursu mieli również swój udział p. Jakub Walczak, który zadbał o doskonałe nagłośnienie oraz pracownicy administracji i obsługi.
Poniżej szczegółowe wyniki zmagań:
Uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni
Kategoria klas VII – VIII
Mistrz Języka Polskiego - Kalina Ptasińska, SP 1 w Sochaczewie
Pierwszy Wicemistrz Języka Polskiego – Maja Król, SP Brzozów Stary
Drugi Wicemistrz -Agata Kaźmierczak, SP 4 w Sochaczewie
Wyróżnienia – Klaudia Przywoźna, SP Młodzieszyn oraz Sara Piłat, SP 4 Sochaczew
Kategoria klas V – VI
Mistrz Języka Polskiego – Aleksandra Morawska, SP Lasocin
Pierwszy Wicemistrz Języka Polskiego – Zuzanna Kukawska, SP 4 w Sochaczewie
Drugi Wicemistrz Języka Polskiego -Maria Dymek, SP 1 w Sochaczewie Wyróżnienia – Laura Biernat, SP Śladów oraz Wiktoria Gajewska SP 4 Sochaczew
Kategoria klas IV
Mistrz Języka Polskiego – Bartłomiej Leszczyński, SP 4 w Sochaczewie
Pierwszy Wicemistrz Języka Polskiego – Ida Kacprzak, SP 3 w Sochaczewie
Drugi Wicemistrz – Tobiasz Grzybowski, SP 2 w Sochaczewie
Wyróżnienia – Magdalena Kwiatkowska, SP Młodzieszyn oraz Zuzanna Kornacka, SP 1 w Sochaczewie.
Przyznano też Nagrody Specjalne -Gabriela Izydorek, SP 6 w Sochaczewie
za kreatywność pisarską i moc słowa oraz Alicja Kopiec, SP Paprotnia za dobrą znajomość zagadnień literacko – filmowych.
A.T., E.W.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!