Logo Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka

233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ocena 0/5

Każdego roku w naszej szkole, z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy regulującej ustrój prawny państwa, bierzemy udział w uroczystości związanej z tym Świętem.

Aby podkreślić to ważne wydarzenie w historii Polski, uczniowie klas: Ia, Via i VIb przygotowali inscenizację słowno-muzyczną o charakterze patriotycznym. Była to piękna lekcja historii, podczas której mogliśmy zapoznać się z ważnymi dla naszego kraju wydarzeniami.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku na Sejmie Czteroletnim. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto i wolną elekcję. Choć dokument obowiązywał jedynie przez 14 miesięcy, był wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Uczniowie do akademii zostali przygotowani pod kierunkiem następujących pań: Ewy Malinowskiej, Małgorzaty Orlikowskiej, Eweliny Zatorskiej, Aleksandry Wiktorowicz, Anny Olechniewicz. Pan Paweł Kocik zadbał o oprawę muzyczną podczas uroczystości.


Agata Szyprzak-Węgrecka

dwie dziewczynki w galowych strojach na tle planszy z napisem Konstytucja 3 Maja

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności