Do rodziców naszych czytelników
Drodzy Rodzice!
Czytanie dziecku codzienne przez 20 minut zapewni mu lepsze życie!
To nie jest mit albo miejska legenda – wszystkie badania wpływu czytania na jakość późniejszego życia potwierdzają ten fakt! Człowiek, któremu się czyta i który sam czyta, lepiej rozumie świat, ma bardziej rozwiniętą wyobraźnię i kreatywność, ma wiedzę o świecie i prawach nim rządzących.
Nie do przecenienia jest też wpływ czytania dziecku, od najmłodszych lat, nawet wtedy, kiedy wydaje się, że nas nie rozumie lub nie słucha. Wspólne czytanie z rodzicem jest dla dziecka dowodem na to, że jest ważne, warto mu poświęcić swój czas i uwagę, stworzyć rytuał dobrych chwil, a w rezultacie buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem.ządzących, lepiej odczytuje emocje innych ludzi, a co za tym idzie – podejmuje mądrzejsze decyzje. A mądrzejsze decyzje w sprawach osobistych i zawodowych przekładają się na lepsze życie.
Niejeden, niejedna z nas nosi w sobie jak najdroższy skarb wspomnienie spędzonego na czytaniu czasu…. Od tych szczęściarzy, którym rodzice czytali możemy usłyszeć: Pamiętam, jak Mama … Tata… czytali mi wieczorem. Jeszcze nie zdarzyło mi się usłyszeć: Pamiętam, jak z Mamą… Tatą… oglądałem telewizję ;-)
Rodzice, pewne jest, że czytanie;
- rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
- uczy myślenia i koncentracji,
- przynosi wiedzę,
- rozbudza zainteresowania,
- wyrabia cierpliwość,
- wspiera rozwój psychiczny dziecka,
- wzmacnia jego samouznanie,
- jest wreszcie znakomitym sposobem na budowanie mocnego systemu wartości dziecka i kształtuje jego kręgosłup moralny.
Czytanie to najskuteczniejszy – i najtańszy – sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka!
Ta prosta i uwielbiana przez dzieci czynność jest superwitaminą dla ich zdrowia psychicznego, moralnego i umysłowego. Biblioteka szkolna lub miejska chętnie podsunie dzieciom książki do wspólnego czytania :).
Rodzice, już tyle dobrego robicie dla swoich dzieci, nie zaniedbajcie wspólnego czytania! 20 minut dziennie wystarczy.
Wychowawcy klas Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Sochaczewie,
Joanna Dobkowska – nauczyciel bibliotekarz