przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
957681 odwiedzin
Lekcja otwarta „Przejrzyj się w lustrze naukowej magii

Czy można język literacki przełożyć na język nauki? Przekonali się o tym uczniowie klasy VI d, VI b oraz IV c.

21 października 22r. zgromadzili się przy wystawie „Ziemia – cudowna planeta” i wzięli udział w lekcji otwartej zorganizowanej i poprowadzonej przez p. A. Traczyk i p. E. Gajewską – Stępień. Język literatury spotkał się z językiem chemii i mieli sobie dużo do powiedzenia.

Z tego spotkania narodziła się nowa myśl zaklęta w reakcjach chemicznych. Na własne oczy zobaczyliśmy spalanie wstążek magnezu w tlenie, przyciąganie żelaza przez magnes czy działanie kwasu siarkowego na różne materiały: drewno, papier i tkaninę. A jaki to miało związek z literaturą? Otóż, te doświadczenia chemiczne doskonale zilustrowały fragmenty opowiadań fantastycznonaukowych S. Lema i wyjaśniły, dlaczego sfora myśliwskich psów-robotów zaczęła padać w kopalni rudy żelaza i jak wybuchają iskry, którymi Kosmogonik rozjaśniał i rozpalał gwiazdy, a w końcu, jak może wyglądać wszechświat po nieudanym eksperymencie naukowym Trurla i Klapaucjusza, gdy maszyna potrafiąca wszystko na literę „N” zaczęła usuwać ze świata wiele elementów. W zdumienie wprawiła nas lawa wydobywająca się z wulkanu, którego nie zabrakło w krajobrazie bajek S. Lema. I cóż? Doświadczenia chemiczne były jak lustro, w którym odbijał się przyszły świat. Zobaczyć oczami nauki niewidzialną rzeczywistość, jaką opisał  S. Lem. To jest to!

Obecność p. Dyrektor, A. Kuliś, była dla nas wyróżnieniem. Dziękujemy również za przybycie p. Wicedyrektor, E. Wróblewskiej, a także nauczycielom – p. J. Kołodziejskiej- Czubli i p. A. Łopaciuk.

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!


 

A A A
21.10.2022
godz.18:38
 
kontakt