Moje pierwsze odkrycia

„Odkrywanie, badanie, dokonywanie wynalazków,

dociekanie i przeprowadzanie doświadczeń

są istotnymi potrzebami i motorami działania dziecka”

Barbara Cygan

Moje pierwsze odkrycia – zabawy badawcze dla dzieci w wieku przedszkolnym

Zabawy badawcze rozwijające aktywność poznawczą dziecka skierowane są do 5, 6 – latków uczęszczających do oddziału przedszkolnego w szkole. Od października 2019r. w grupie 0a prowadzone są zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej „Moje pierwsze odkrycia”. W każdy czwartek odkrywamy, badamy i przeprowadzamy doświadczenia, poszukując tym samym odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące zjawisk występujących w przyrodzie. Zabawy badawcze, będące odmianą zabaw dydaktycznych, mają charakter nauczający. Dzięki zorganizowanej działalności zabawowej dzieci dowiedziały się czym jest powietrze, jakie ma właściwości, obserwowaliśmy, w którą stronę powiewają paski bibuły, dowiadując się, że kierunek, w którym one powiewają to kierunek wiatru. Jesienna pogoda sprzyjała poszukiwaniu odpowiedzi skąd się bierze deszcz w przyrodzie oraz dlaczego kropla przybiera kształt kulisty. Określaliśmy pogodę, a swoje obserwacje zaznaczaliśmy w kalendarzu pogody. Wykonaliśmy ciekawe eksperymenty, np. wulkany, barwne wzory z wykorzystaniem tabletek musujących, dmuchany balon za pomocą octu i sody, sztuczny śnieg. Zabawy badawcze są świetną okazją do poznawania otoczenia przez dzieci oraz nabywania przez nie wiedzy o świecie.

Aneta Majewska

Justyna Pęsiek