Sochaczew
Niepodległa – Papież i harcerze

Dnia 29 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 4 wspominaliśmy pierwszą wizytę Jana Pawła II do Polski, było to 2 czerwca 1979 roku. Rok po wyborze na Stolicę Piotrową Polaka, rozpoczął się ruch wolnościowy w naszym kraju to Jan Paweł II mówił do nas Polaków „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Cała społeczność szkolna otworzyła serce również dla Niego, Wielkiego Papieża i człowieka, którego dokonania wprawiały w zachwyt. Odbyły się w szkole konkursy plastyczne i literackie o św. Janie Pawle II. Podsumowaniem był uroczysty apel przygotowany przez katechetki: p. Irenę Andrzejewską i p. Agnieszkę Pietrzak – Guźda wraz z harcerzami i uczniami z klas 5 B i 1 A. Przedstawienie cieszyło się wielkim zainteresowaniem zgromadzonej widowni. Dzieci poznały życiorys i twórczość naszego Wielkiego Polaka, miłośnika kultury, książek, sztuki, literatury i poezji a jednocześnie aktora, sportowca i humanisty. Poznaliśmy też papieża jako dobrego człowieka, który uczył nas żyć miłością, ale i odpowiedzialnością opartą na prawdzie.

Uczniowie przedstawili scenki z życia Karola Wojtyły:

• wspomnienie Jego dzieciństwa, gra w piłkę nożną z kolegami z podwórka,

• wspomnienia z gimnazjum, gdzie Karol nie miał żadnych problemów z nauką, odznaczał się głęboką wiarą

i zainteresowaniem teatrem,

• w czasie II wojny światowej młody Karol powiedział do swojego reżysera „Nie obsadzaj mnie do żadnej roli, nie będę już aktorem, będę księdzem”. I tak się stało.

Wyróżnione prace plastyczne zdobiły przygotowaną na ten dzień dekorację. Chłopcy z VI C przygotowali piękną prezentację, a chór pod opieką p. Anny Olechniewicz przypomniał nam ulubione pieśni Papieża, które uświetniły występ. Wraz z nami wspomnienia o św. Janie Pawle II obejrzał zaproszony gość ks. Jarosław Łękarski.

Na zakończenie przedstawienia przeczytał swój wzruszający List do Papieża laureat konkursu uczeń klasy VI D Tomasz Kamiński.

List Tomka do Papieża

Ten dzień pozostanie na długo w sercach nas wszystkich.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

katechetki SP4