Spotkanie z historią na kartach literatury

„ Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako zapowiedź zwycięstwa…”

Plac Kościuszki 25 maja 2018 r. stał się wyjątkowym miejscem podróży w przeszłość.  W sercu naszego miasta miała miejsce żywa lekcja historii. Mieszkańcy Sochaczewa oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół, rodzice, nauczyciele obejrzeli widowisko artystyczne „Spotkanie z historią na kartach literatury”, poprowadzone przez uczniów klasy VI b pod kierunkiem Pani Anny Traczyk przy udziale klas: IV c, IV e oraz Karola Miłkowskiego z VI a.  Klasy IIb i  IIIb pod kierunkiem Pani Marii Skrobosz, Pani  Joanny Winnickiej, Pani Sylwii Cichal i Pani Ewy Łażeskiej przygotowały taniec polonez. Z prawdziwą przyjemnością powitaliśmy, w gościnnych progach kawiarni „Sweet Caffe Lukrecja”,  naszych Gości, którzy przyjęli zaproszenie do współuczestniczenia w programie. Prowadziły nas nutki Chopina. Przenieśliśmy się w świat miecza i oręża, w świat rycerskiego honoru, w świat, w którym słońce zachodziło nad szlacheckimi dworkami. Muzyka i taniec stały się  piękną oprawą widowiska uwieńczonego prezentowaniem przez naszych Gości fragmentów powieści Henryka Sienkiewicza „ Krzyżacy”, co jest zasługą Pani Anny Olechniewicz i Pana Piotra Marcinkowskiego. Narodowe Czytanie „Bitwy pod Grunwaldem” rozpoczął Burmistrz Miasta Sochaczew, Pan Piotr Osiecki. W rolę narratora kolejno wchodzili następujący Goście: Naczelnik Wydziału Promocji Miasta, Pani Joanna Niewiadomska – Kocik, Dziennikarze Radia Sochaczew: Pani Izabela Goryniak, Pani Monika Figut, w imieniu Posła Macieja Małeckiego czytał Pan Łukasz Gołębiowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4,Pani Anna Kuliś, przedstawiciel TPS-u, Pani Jadwiga Orczyk –Miziołek  oraz Pan Łukasz Kowalski z historycznej grupy rekonstrukcyjnej.

Wyobraźnia rozpalona słowem z kart Sienkiewiczowskiej powieści bez trudu przeniosła nas w czasy minione. Wszyscy wspaniałe chwile Polski przeżyliśmy jeszcze raz, na nowo. Brzmiały daleko słowa „Bogurodzicy”, rozlegały się waleczne bębny z pola bitwy, a tęsknotę za miłością przywołała „Dumka na dwa serca”.

Tylko Zamek Książąt Mazowieckich, stojący nieopodal na wzgórzu, zasłuchał się w milczeniu w tony kujawiaka i poloneza co struny najczulsze w duszy poruszył, i przeszłość z teraźniejszością połączył na ten moment drogich wspomnień z przeszłości.

Cóż bowiem znaczy naród bez swych zwycięskich bitew utrwalonych na kartach literatury? Cóż znaczy bez swych wirtuozów słowa i nut?

Najbardziej uważnych słuchaczy spośród uczniów, na koniec imprezy, wyłonił konkurs poprowadzony przez p. I. Goryniak z Radia Sochaczew. Trzem zwyciężczyniom wręczono nagrody ufundowane przez rozgłośnię radiową. Dziękujemy.

Miłym akcentem tej żywej lekcji historii było wręczenie przez dyrektor p. Annę Kuliś podziękowań Gościom szczególnie zaangażowanym w kształt naszego spektaklu plenerowego. Jeszcze raz dziękujemy.

Anna Traczyk