II Międzyszkolny Turniej Sprawności Ratowniczych

Czwórka ratuje,

czwórka pomaga,

bo ratownictwo tego wymaga.

Łańcuch przeżycia dobrze znamy,

numer 112 wszyscy pamiętamy.”

Takim okrzykiem zaprezentowała się nasza drużyna na II Międzyszkolnym Turnieju Sprawności Ratowniczych, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3. Naszą ekipę tworzyli uczniowie klasy 1a, 2e i 3b (po 3 osoby z każdego poziomu). Uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością podstawowej wiedzy i umiejętności na temat udzielania pierwszej pomocy. Potrafili zadbać o swoje bezpieczeństwo (założyć kamizelkę, rozłożyć trójkąt ostrzegawczy, założyć rękawiczki, zebrać ostre przybory, które leżały obok poszkodowanego); sprawdzić przytomność; sprawdzić oddech; wezwać pomoc; ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej lub wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową (czyli 30 uciśnięć i 2 wdechy); ułożyć z puzzli łańcuch przeżycia. Przy wykonywaniu zadań drużyna była wspierana dzielnie przez bardzo aktywną publiczność i ich dopingiem. Udowodniliśmy, iż nawet dziecko 6-letnie, jest w stanie pomóc osobie potrzebującej. Wystarczy nasza zdobyta wiedza w szkole i nasze chęci aby nie być obojętnym na życie drugiego człowieka.

„Ratujemy i Uczymy ratować”

MF

24.05.2016