Rok szkolny 2017/2018 "Rokiem dla Niepodległej"

PLAN DZIAŁAŃ Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

"Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”

Jan Paweł II

Po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy w listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.

Gdy w październiku i listopadzie kończyła się wojna na Zachodzie i nastąpił rozpad Austro- Węgier, Polacy przystąpili do rozbrajania okupantów i tworzenia niezależnych instytucji państwowych. Uwolniony przez Niemców Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy, gdzie 11 listopada 1918 r. przejął z rąk Rady Regencyjnej pełnię władzy cywilnej i wojskowej przyjmując funkcję Naczelnika Państwa. Rozpoczął się nowy etap w historii Polski - WOLNEJ POLSKI.

Już za rok będziemy obchodzić 100- lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj, ale już od tego roku szkolnego będziemy organizować oraz brać udział w różnorodnych uroczystościach i przedsięwzięciach związanych z tą wielką rocznicą.

Poczet sztandarowy szkoły
    na uroczystości obchodów
    Święta Niepoldległości.

Prace uczniów:

PREZENTACJA KOMPUTEROWA "MOJA NIEPODLEGŁA OJCZYZNA"

PRACE UCZNIÓW I GAZETKI

Relacje z wydarzeń:

"SOCHACZEW W PRZEDEDNIU ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI"

ZAJĘCIA OTWARTE "POLSKA MOJA OJCZYZNA"

11 LISTOPADA

POLSKA TO MOJA DUMA

I POWIATOWY KONKURS WOKALNY „POLSKIE DROGI”