„Powróćmy jak za dawnych lat…”

Uroczysta msza św. 23 maja 2014r. o godz. 9:00 zainaugurowała obchody 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Sochaczewie. Przemarsz odświętnego, szkolnego korowodu ulicą Staszica zapowiadał niezwykły dzień. Na jego czele kroczył poczet sztandarowy.

Po zakończonej mszy św. udaliśmy się wraz z zaproszonymi gośćmi do Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Żeromskiego. W podróż sentymentalną wyruszyliśmy już podczas prezentacji multimedialnej przybliżającej historię szkoły i jej szczególne losy, miejsca. W przeszłość szkoły tkaną pięknymi wspomnieniami zabrała nas Pani Dyrektor. To dzięki niej popłynęły pełne wzruszeń i radości słowa gości chętnie dzielących się swoimi refleksjami.

Płynęły flotylle wspomnień. Ich ukoronowaniem stał się program artystyczny „Powróćmy jak za dawnych lat…” w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Przeniósł nas daleko wehikułem czasu – aż do lat sześćdziesiątych. Młodzi artyści poruszyli najczulsze struny w sercach publiczności. „50 lat minęło, jak jeden dzień…” – na znanej melodii i jej słowach wieńczących program posypało się confetti. Niespodziewanie pojawił się też tort, który z przyjemnością degustowaliśmy.

Niedługo potem powróciliśmy w progi naszej szkoły. Goście zostali podjęci wyśmienitym obiadem. Z każdego kąta spozierała ciekawość rozbudzona duchem minionych dni, godzin i lat. „Jesteśmy jak chodząca księga pokoleń” – niosły się echem słowa programu artystycznego. Ożyły postacie z fotografii, zaskrzypiały radośnie zielone ławki, zapraszając na krótką podróż do minionej epoki. Przemówiły słowa kronik przerwawszy leniwy sen. Ostatnie chwile tego dnia goście, nauczyciele i uczniowie spędzili na miłej pogawędce przy herbacie, kawie i słodkim poczęstunku.

I tu wypada zacytować słowa poety K. I. Gałczyńskiego: „Minął dzień. Wciąż prędzej, prędzej. Szybuje czas bez wytchnienia. Chciałbym wszystkie takie chwile ocalić od zapomnienia.”

„O, jakże mi żal, jak mi żal

Że już w nieznaną poszły dal

Te dni. Że nie powrócą nigdy już

Z koroną blasków, z zapachem róż.”

Anna Traczyk

Zdj. Tomasz Kaźmierczak