Historia SZKOLNYCH KONKURSÓW TANECZNYCH

Pomysł organizowania konkursów tanecznych poddali mi sami uczniowie, a właściwie uczennice, które wiele lat temu samodzielnie tworzyły w grupach układy taneczne i coraz częściej prosiły mnie o ich obejrzenie podczas lekcji wychowania fizycznego. Pomyślałam wtedy, że można stworzyć im możliwość prezentacji swoich pomysłów na szerszym forum.

I tak w roku szkolnym 1998/99 odbył się w naszej szkole I SZKOLNY KONKURS TANECZNY. Była to pierwsza impreza realizowana tak modną obecnie metodą projektów. Uczniowie i uczennice, którzy chcieli przystąpić do tego konkursu musieli włożyć mnóstwo pracy. Najpierw należało stworzyć zespół (co najmniej 4 osobowy) i to była niezła próba umiejętności społecznych, potem wybór utworu i wykonawcy (na początku nagrania były jeszcze na kasetach magnetofonowych), następnie układanie choreografii zespołowej, ćwiczenie układu tanecznego (w domach, w szkole), opracowanie imagu (stroje, fryzury, makijaże) i wreszcie pokonanie tremy w czasie prezentacji przed widownią i sędziami.

Ta szalona impreza wzbudzała od początku ogromne emocje i zainteresowanie, ilość zespołów tanecznych oraz wszystkich uczestników wzrastała z roku na rok, a szkoła w okresie poprzedzającym wielki finał, rozbrzmiewała muzyką i przygotowaniami.

W roku szkolnym 1999/2000 po raz pierwszy z wielką nieśmiałością zatańczyło w różnych zespołach kilku odważnych chłopców. W następnym roku pojawił się pierwszy w pełni męski zespół, w składzie: Wężowski, Modrak, Szczęśniak i Stępień (niestety nie pamiętam imion). Ten sam zespół za rok będąc w VI– tej klasie zajął II miejsce. Od tej pory udział chłopców w Konkursie Tanecznym stał się czymś równie popularnym, jak dziewcząt.

W roku szkolnym 2002/2003 kolejny zespół chłopców z kl. IVc, w składzie: Kamil Celeda, Adrian Binienda, Krzysztof Wolanin i Maciej Adamski wywalczyli brawurowo II miejsce w kategorii klas IV – tych, za zwycięską kl. IVa: Olą Kubiak, Klaudią Figat, Sebastianem Rzeźniczkiem i Dawidem Kuśmidrem. Z kl. V - tych I miejsce zajęły: Paulina Chaber, Joanna Bednarska, Dorota Kowalczyk i Ania Gałazka, a z kl. VI – tych: Paulina Mostowska, Iwona Przydatek, Kasia Leszczyńska i Dominika Walczak.

Następny Konkurs został otwarty niezwykłym występem w klimacie ,,Jeziora łabędziego”, a  białymi łabędziami w tiulowych falbanach byli wyżej wymienieni czterej chłopcy, których nie mogli rozpoznać nawet niektórzy nauczyciele uczący w kl. Vc. W tym samym roku 2003/2004 po raz pierwszy oceniany był doping klas będących na widowni, najczęstszą formą wspierania swoich tancerzy były zbiorowe okrzyki lub własnoręcznie wykonane transparenty. Zwycięzcą w kategorii taniec kl. IV został zespół w składzie: Natalia Bolimowska, Karolina Ryfa, Diana Andrzejczyk, Olga Marcinkowska i Malina Kopka, który (być może ze zmianami) w kolejnych dwóch latach zajmował I miejsce.

W roku 2007/2008 odbył się Jubileuszowy X SZKOLNY KONKURS TANECZNY, była to ostatnia edycja tej imprezy. Ze względu na wyjątkowo odświętny charakter Konkursu, dodatkową atrakcją były wybory MISS TAŃCA, ten zaszczytny tytuł w poszczególnych kategoriach rocznikowych otrzymały: Małgorzata Maciągowska 4b, Paulina Majewska 5b, Ewa Tartanus 6a. Wszyscy finaliści jak zawsze zostali nagrodzeni dyplomami za trzy pierwsze miejsca ufundowanymi przez Dyrektora Szkoły i Samorząd Uczniowski, a wszyscy uczestnicy otrzymali  słodycze od sponsora - MARS Polska Sp. z. o.o. doskonałym zakończeniem ostatniego Konkursu Tanecznego były występy absolwentek naszej szkoły: Eweliny Sobieraj, ówczesnej tancerki zespołu TREND oraz Maliny Kopki, Joanny Dąbrowskiej, Klaudii Kowalskiej i Julii Strzelczyk, które były tancerkami zespołu ABSTRAKT. Jak wynika ze  zgromadzonej przeze mnie dokumentacji, zawsze bardzo chętnie towarzyszyły nam gościnnie absolwentki, które poza pięknym tańcem służyły bezinteresowną pomocą. Za pierwszym razem odwiedziły naszą szkołę Marta Dębek (MISS Sochaczewa z 2000 roku) i Dominika Paduch, a potem wiele innych wspaniałych tancerek (żałuję, ale nie potrafię ich wymienić). Duża część uczennic biorących udział w Konkursach Tanecznych rozwijała swoje talenty w miejskich zespołach tanecznych, które wówczas funkcjonowały: ABSTRAKT, TREND, D.N.A. Jedna z naszych absolwentek Justyna Jeleniewska, przez kilka lat tańczyła w znanym zespole VOLT w Warszawie, prowadzonym przez Agustina Egurrolę.

Na koniec kilka szczegółów statystycznych:

Rok szkolny

2007/2008

85

14

Serdecznie pozdrawiam wszystkich absolwentów, którzy brali udział w Konkursach Tanecznych na przestrzeni tych dziesięciu lat. Mam nadzieję, że ta impreza uatrakcyjniała Wam edukację w naszej szkole i miło ją wspominacie.

Szkolnych Konkursów Tanecznych

Katarzyna Figat