Z wizytą u Króla Maciusia I

8 listopada 2012r. zakończyliśmy oficjalne obchody Roku Korczakowskiego w naszej szkole. Jak wielką postacią był Janusz Korczak niech świadczy lista gości, którzy zechcieli razem z nami świętować podsumowanie roku poświęconego temu wybitnemu pedagogowi i lekarzowi.

Myśli Starego Doktora bliskie są każdemu, kto ma do czynienia z wychowaniem i troską o dziecko. Dlatego zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz miejskich, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy i nauczyciele wielu szkół powiatu sochaczewskiego, rodzice, przedstawiciele mediów lokalnych. A byli to: Marek Fergiński – Zastępca Burmistrza Miasta Sochaczewa, Piotr Lipień – Wizytator MKO, Beata Okraska-Ćwiek – Naczelnik Wydziału Edukacji; Macieja Małeckiego – Posła na Sejm RP reprezentował asystent – Łukasz Gołębiowski, Barbara Bronicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Elżbieta Szczypińska – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej, Teresa Przybylska – Przewodnicząca TPD Oddział Sochaczew, Teresa Kłujszo – dyrektor Klubu Nauczyciela,  Mirosława Rogala – doradca metodyczny ds. kadry kierowniczej, dyrektorzy miejskich przedszkoli: Jolanta Skotak – Przed. nr 1, Renata Trzos – Przed. nr 3, Monika Radwańska-Komosa – Przed. nr 4, Ewa Brylska – Przed. nr 6, Danuta Walczuk – Przed. nr 7, dyrektorzy i wicedyrektorzy miejskich szkół podstawowych i gimnazjów: Hanna Celeda – S.P. nr 2, Małgorzata Dobrzyńska – S.P. nr 3, Małgorzata Gorgis – Gim. nr 1, Teresa Zawisza-Chlebowska – Gim. nr 2, Teresa Lutyńska – Zespół Szkół w Sochaczewie; dyrektorzy szkół z terenu powiatu sochaczewskiego: p Małgorzata Miłkowska – Zespół Szkół w Kozłowie Biskupim, p. Ewa Ryfa – Szkoła Podstawowa w Iłowie, p. Barbara Machnicka – wicedyrektor Zespołu Szkół w Rybnie; p. Anna Kaźmirska – emerytowany dyrektor naszej szkoły w latach 1989-2008, p. Irena Barszewska – emerytowana nauczycielka i wicedyrektor szkoły, p. Jadwiga Bonecka – emerytowana nauczycielka szkoły, Rada Rodziców z Przewodniczącą p. Anną Marciniak.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Ewa Malinowska  przedstawiając zebranym prezentację multimedialną, dzięki której mogliśmy z nostalgią powspominać historię naszej szkoły, od początku związanej z Januszem Korczakiem oraz liczne działania
i przedsięwzięcia przybliżające idee korczakowskie.  Przypomnieliśmy także Prawa Dziecka autorstwa naszego patrona, a wokół nich podczas konferencji toczyła się dyskusja, w której głos zabrali przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów. Moderatorem był Jakub Górczyński, uczeń klasy VI b. W imieniu rodziców nt. praw dziecka wypowiadały się: p. Agnieszka Rejman i p. Aneta Grzesiak. Nie zabrakło też głosów nauczycieli wypowiedzianych przez panie: Ewę Sobczyk i Agnieszkę Raczkowską. Dzieci w debacie reprezentowane były przez Michała Kalińskiego z kl. VI d
i Marię Bołoz z VI b.

W czasie przerwy można było podziwiać prace finałowe wszystkich tegorocznych konkursów związanych z obchodami roku Janusza Korczaka organizowanych przez naszą szkołę, a było tego niemało. Konkurs plastyczny, techniczny, na prezentację multimedialną, wiedzowy, literacki, a każdy w kilku kategoriach tematycznych
i wiekowych. Bogata wystawa nagrodzonych prac w przepięknej oprawie dekoracyjnej przykuwała wzrok i pobudzała do refleksji. Z tym większą radością po przerwie wszyscy finaliści odebrali zasłużone dyplomy i nagrody. Lista nagrodzonych znajduje się na szkolnej stronie internetowej w zakładce Rok Janusza Korczaka.

A na „deser” przenieśliśmy się do świata Króla Maciusia. W przepięknej bajkowej scenerii  z wykorzystaniem kolorowych strojów, przy śpiewach i tańcach dzieci pokazały nam wszystkim, jak wyglądałby świat rządzony przez nich. Wiele z dziecięcych postulatów potwierdziło, że nie potrzeba wiele, aby dzieciństwo było czasem szczęścia i beztroski.  My, dorośli, z rozrzewnieniem wracaliśmy pamięcią do tego czasu, kiedy ilość kieszeni
w spodniach była prawdziwym zmartwieniem każdego z nas, a marzenia,  aby to dorośli chodzili do szkoły rozbudzały wyobraźnię.

To było naprawdę piękne spotkanie, nad oprawą którego pracowało wiele osób. Spotkanie godne wielkości człowieka, wokół którego krążyły nasze myśli w ten listopadowy dzień.

kp

List Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka