„Rozwijamy zaradność i przedsiębiorczość...

26 listopada 2019 r. uczniowie klasy VI e spotkali się na lekcji twórczości z pracownikiem banku, konsultantem ekonomicznym, p. Iwoną Winnicką. Zajęcia zostały zaplanowane w ramach programu innowacyjnego z inicjatywy jego autorki, p. A. Traczyk.

Głównym celem dwugodzinnego spotkania „Rozwijamy zaradność i przedsiębiorczość. Oszczędzamy. Wybieramy zawód przyszłości” poprowadzonego przez p. Iwonę było rozwijanie u uczniów kreatywności, myślenia prognostycznego i uświadamianie konieczności oszczędzania.

Spotkanie rozpoczęło się rozmową o sposobach oszczędzania, lokacie pieniędzy i walutach. Praca w grupie utrwaliła tę wiedzę w sposób praktyczny, ponieważ uczniowie dokonywali przeliczeń w podstawowych walutach świata znając aktualne kursy walut. Ile mogę kupić euro za dwieście złotych? Czy pieniądze w banku są zawsze bezpieczne? Ile waży sztabka złota? Czy dzieci mogą mieć kartę kredytową i wypłacać z niej pieniądze ze swojego konta? Co to jest marketing? Wiele pojawiało się pytań i ciekawych wniosków.

Koniec spotkania to dzielenie się spostrzeżeniami na temat stanowisk pracy, czyli wybieranie zawodu przyszłości. Które cechy oraz umiejętności byłyby cenne i przydatne w wykonywanym, wybranym przez uczniów zawodzie przyszłości. Tu pojawiały się niezwykle ciekawe pomysły. Grafikowi komputerowemu i architektowi potrzebna jest wyobraźnia twórcza, inżynierowi umiejętność operowania liczbami i bystrość umysłu, a solista wokalny wykaże się nie tylko talentem muzycznym, ale i entuzjazmem czy otwartością umysłu.

Wiedza i wyobraźnia podpowiadały uczniom różne pomysły i rozwiązania dotyczące czasów przyszłych.

Czy odkryliśmy coś dzięki temu spotkaniu? Czy byliśmy zadowoleni ze swoich pomysłów? Wyszliśmy w dobrych nastrojach, bogatsi o wiedzę i kompetencje.

Serdecznie dziękujemy p. Iwonie Winnickiej za tak ciekawe przygotowanie zajęć, czas spędzony z nami. Było nam bardzo miło, duże brawa i słodki upominek dały wyraz dużemu profesjonalizmowi p. Iwony. Dziękujemy!

Anna Traczyk

polonista