„Sochaczew – moja mała Ojczyzna”

Klasy drugie w miesiącach październiku i listopadzie 2019 roku realizowały projekt „Sochaczew- moja mała ojczyzna”.

Głównym założeniem projektu było rozwijanie poczucia przynależności do społeczności  narodowej, regionalnej, a zwłaszcza tej najbliższej lokalnej oraz kształtowanie postawy szacunku dla dziedzictwa kulturowego miasta Sochaczewa.

Na początku wszystkie klasy drugie zostały zapoznane przez wychowawców z celami projektu. Każda z klas obejrzała prezentację „Sochaczew na kartach historii”, dzięki czemu poszerzyła  swoją wiedzę na temat historii miasta oraz zabytków wartych obejrzenia. Potem zgodnie z harmonogramem odbywało się zwiedzanie miasta z wychowawcami. Najpierw uczniowie udali się do Muzeum Kolei Wąskotorowej. W muzeum uczestniczyli w lekcji na temat - "Opowieści starych lokomotyw – Łukasz - dzieje sochaczewskiej kolei". Tu zwiedzali też  skansen, który liczy obecnie 165 jednostek taboru wąskotorowego. W drodze powrotnej do szkoły drugoklasiści spędzili miło czas w parku im. I. Wł. Garbolewskiego przy Państwowej Szkole Muzycznej. W pięknej jesiennej scenerii poznali historię tego miejsca. Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tutaj dzieci obejrzały zbiory muzeum oraz zapoznały się z burzliwym przebiegiem dziejów Sochaczewa w latach 1939-1945.  Wizyta w muzeum połączona była z wejściem na ruiny Zamku Książąt Mazowieckich. Dzieciaki odwiedziły to miejsce z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowiedział o wyglądzie zamku i jego mieszkańcach. W drodze do muzeum uczniowie poznali miejsce zwane Poświętne. Stoi tu piaskowcowy pomnik zwieńczony krzyżem, upamiętniający miejsce śmierci księcia Bolesława Krzywoustego. Zobaczyły też najstarszy budynek przy ulicy Farnej 13, wzniesiony około połowy XIX wieku, posadowiony na skarpie. Jego pierwszym zarządcą był pan Gajewski. Dziś nikt w nim nie mieszka, bo dom liczący ponad 150 lat wymaga generalnego remontu. Ostatnim punktem zwiedzania był cmentarz wojskowy w Trojanowie. Wizyta zbiegła się z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych. Uczniowie uczcili pamięć poległych żołnierzy w czasie II wojny światowej  minutą ciszy. Zapalili symboliczny znicz. Obejrzenie ciekawych obiektów w mieście było inspiracją do wykonania przez uczniów prac plastyczno- fotograficznych. Wystawę najciekawszych prac można było obejrzeć w dniach 18-22 listopada 2019r. na podsumowaniu projektu. To była ciekawa lekcja historii o naszej małej ojczyźnie – Sochaczewie.

Wszystkim drugoklasistom i ich wychowawczyniom dziękujemy za zaangażowanie.

M.S., B.P., E.Z.

22.11.2019