Śladami Wielkiej Wojny

Już po raz czwarty, w przededniu 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie klas szóstych  mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej i jakże atrakcyjnej lekcji historii na temat wydarzeń związanych z Wielka Wojną. 5 listopada 2019 roku, uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczyniami udali się na historyczną grę terenową, zatytułowaną „Śladami Wielkiej Wojny”.

Najpierw wszyscy szóstoklasiści wysłuchali krótkiej prelekcji autorstwa pana Michała Gołkowskiego, pisarza z Sochaczewa, autora m.in. serii książek „Stalowe Szczury”, osadzonych w realiach I Wojny Światowej. Pan Michał opowiedział o  technice militarnej z czasów Wielkiej Wojny i sposobach prowadzenia walk w okresie między 1914 a 1918 rokiem. Gość przybył na spotkanie w mundurze pruskiego podoficera. Wywołał tym niemałe zainteresowanie w całej szkole.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy na Bzurą, gdzie w towarzystwie pana Michała Gołkowskiego i pana  Łukasza Górnego, mieliśmy okazję, obejrzeć eksponaty związane bezpośrednio z wydarzeniami, które rozegrały się na Ziemi Sochaczewskiej.

Po obejrzeniu wystawy uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i udali się w długą, pieszą drogę do miejscowości Orły - Cesin. Na trasie dzieci rozwiązywały zadania powiązane z tematyką Wielkiej Wojny 1914-18. Do celu prowadziła ich specjalnie przygotowana mapa oraz zaszyfrowane informacje o przebiegu trasy. Pytania dotyczyły uzbrojenia i wyposażenia walczących armii. Gra terenowa zakończyła się przy niemieckim mauzoleum z 1915 roku we wsi Orły – Cesin. Kolejnym etapem tej niecodziennej lekcji historii był przejazd do Wólki Łasieckiej, gdzie na zmarzniętych,  ale jakże podekscytowanych szóstoklasistów czekały kolejne atrakcje.

We wsi Wólka Łasiecka, panowie Jacek Słupski i Piotr Moskwa, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Artyleria”, opowiedzieli dzieciom o podjętej przez siebie i swoich przyjaciół akcji renowacji i rekonstrukcji cmentarzy z okresu I Wojny Światowej.

Listopadowa pogoda, mocno dała się dzieciom we znaki, ale panowie rekonstruktorzy poradzili sobie z nią, częstując uczniów herbatką z prawdziwego samowara, konfiturą malinową i orzechami z rodzinnego sadu. Przygotowali również dla uczestników kartki pocztowe.

Taka aktywna forma poznawania historii mocno zapada w pamięć i motywuje do dalszego poszerzania wiedzy o historii naszego regionu. Wszyscy wróciliśmy do domu zmęczeni, ale szczęśliwi. Jak zawsze towarzyszył nam niezawodny fotograf, pan Waldemar Zakrzewski, który dokumentował nasze poczynania. Podczas gry uczniom towarzyszyły panie: Bożena Stefaniak, Anna Zakrzewska i Małgorzata Orlikowska.

BS, fot. Waldemar Zakrzewski