Trzy dni w Dolinie Bobrów

Bobrów wprawdzie nie wypatrzyli, ale za to uczniowie klas 4e i 4h w czasie zielonej szkoły w gospodarstwie agroturystycznym w Wólce Dłużewskiej nauczyli się wypiekać chleb oraz wyrabiać masło i twaróg, wyplatać figurki z siana i robić świeczki z wosku.

Oglądali i wypróbowywali sprzęty i narzędzia dawniej używane na wsi, m.in. cepy, krosna, tary. Robili grządki i siali różne warzywa. Spotkali się z pszczelarzem, który opowiedział im, jak wygląda ul, jak pracują pszczoły i jak powstaje miód, którego mogli również spróbować.

Mieli również okazję przejechać się wozem konnym wzdłuż rzeki Świder, ta przejażdżka wzbudzała wielką radość, szczególnie, gdy koń zaczynał galopować. Odbyli też pieszą wycieczkę do leśnego Rezerwatu Przyrody Wólczańska Góra, na jej szczycie znaleźli grób żołnierza poległego we wrześniu 1939 r. Za pomocą wykrywacza odkrywali skarby, dawne monety i łuski od nabojów.

Codzienne uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych – bawili się w różne rodzaje berka, murarza, zbijaka, przeciąganie liny, wyścigi w workach, grali w piłkę nożną. Bardzo spodobał im się także wspaniały drewniany plac zabaw z różnymi przeszkodami. Pobyt zakończyli zabawą w podchody, podczas której wymyślali i realizowali bardzo kreatywne zadania.

Przez trzy dni dobrze sie bawili głównie na świeżym powietrzu – pod opieką pań animatorek oraz nauczycielek, pań: Agnieszki Pietrzak-Guźdy, Marty Kułakowskiej i Justyny Pęsiek. 8 maja wieczorem wrócili do Sochaczewa – wypoczęci i pełni wrażeń.

MK

09.05.2019