Nasze wady i zalety – krzyżówka koleżeńska

Lekcja wychowawcza nie zawsze musi się odbywać z wychowawcą. Właśnie na taką lekcję została „zaproszona” klasa 5d w czasie zastępstwa.

Uczniowie podczas „burzy mózgów” odpowiadali na pytanie: co to są wady i zalety człowieka? Pomysłów wyrażanych własnymi słowami było sporo, więc wspólnie ustalono definicje. Następnie uczniowie podawali przykłady wad i zalet, dotyczące cech charakteru, zachowania i wyglądu. Przede wszystkim chodziło o cechy charakterystyczne dla uczniów szkoły podstawowej, które są dla nich ważne. Na koniec zostało do zrobienia najważniejsze, każdy musiał (wszyscy chcieliJ) wykonać krzyżówkę dla osoby, z którą siedzi w ławce. Hasło główne, wpisane pionowo, to było imię sąsiada z ławki, w które należało wkomponować poziomo zalety konkretnej osoby. Mile widziane było przyozdobienie wykonanej pracy. Punktem kulminacyjnym lekcji była wymiana krzyżówkami i możliwość zaobserwowania reakcji osoby dla, której praca została wykonana. Wszyscy byli miło zaskoczeni, zadowoleni i deklarowali chęć zamieszczenia swojego „upominku” od kolegi/koleżanki w widocznym miejscu w domu. Taka mała rzecz, a cieszy…, tak niewiele potrzeba, aby sprawić komuś radość.

Podobną lekcję odbyły też inne klasy w ostatnim czasie, jednak na szczególne wyróżnienie zasługują wszyscy uczniowie klasy 5d. Wykazali się oni szczególnym zaangażowaniem w przebieg lekcji. Widać był dużą inwencję, pomysłowość, otwartość, a przede wszystkim wyjątkową empatię do siebie nawzajem. Na pochwałę zasługują również za kolorowe i estetyczne wykonanie swoich prac. Wkradło się, co prawda kilka błędów, ale liczą się intencje.

Gratuluję dzieciaki, ta lekcja była dla mnie czystą przyjemnością.

Katarzyna Figat