Jak świętowaliśmy 100 – lecie niepodległości w naszej szkole

Przez ostatni rok wszyscy Polacy przygotowywali się do niezwykle ważnego wydarzenia – 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W naszej szkole podejmowane były w tym czasie różnorodne działania związane z tematyką patriotyczną – uczniowie uczestniczyli w konkursach, projektach edukacyjnych, wycieczkach, lekcjach muzealnych.

Zwieńczeniem tych wszystkich działań było wspólne świętowanie całej społeczności szkolnej. Obchody 100-lecia Niepodległej rozpoczęliśmy 8 listopada. W tym dniu zaprosiliśmy wszystkich rodziców na wieczorne spotkanie z Ojczyzną w roli głównej, podczas którego został zaprezentowany program artystyczny zatytułowany „Wśród wielu Ojczyzn[…] ja chcę tej jednej, tej wolnej, tej trudnej…”.

W przygotowanie przedsięwzięcia zaangażowała się niezwykle liczna grupa utalentowanych uczniów naszej szkoły. Z piosenkami zaprezentowali się najmłodsi artyści z klas zerowych i klas pierwszych. Uczniowie starszych klas przedstawili montaż słowno-muzyczny przybliżający najważniejsze wydarzenia z historii naszego narodu. Zgromadzeni mogli zobaczyć także widowiskowego poloneza w wykonaniu trzecioklasistów. Całość wzbogacił muzyczny występ absolwenta naszej szkoły, pana Pawła Jóźwiaka.

Wzruszeni rodzice nagrodzili wszystkich artystów gromkimi brawami.

Następnego dnia świętowanie odbywało się w gronie wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Zaprezentowane przez młodych artystów utwory poetyckie, pieśni patriotyczne i tańce narodowe pozwoliły nam wspólnie przeżywać zarówno te trudne, jak i radosne momenty z naszej historii. W tym szczególnym dniu nie mogło także zabraknąć wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, dlatego na zakończenie uroczystości z ust zgromadzonych popłynęły słowa „Jeszcze Polska nie zginęła…”

Spotkanie to stało się również okazją do podsumowania plastycznych konkursów o tematyce niepodległościowej, które ostatnio odbyły się w naszej szkole. Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami, a ich prace wyeksponowano na terenie szkoły, gdzie wszyscy mogą je podziwiać.

J.Ł

zdj. M. Szygalska