Śladami Wielkiej Wojny

19 października, jak co roku o tej porze,  wszyscy uczniowie klas szóstych uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii poświęconej Wielkiej Wojnie. Lekcję tę poprowadził pan Michał Gołkowski, który przybył na spotkanie w mundurze pruskiego podoficera, czym wzbudził niemałe zainteresowanie wśród wszystkich uczniów. Pan Gołkowski, pisarz z Sochaczewa, autor serii książek „Stalowe Szczury”, osadzonych w realiach I Wojny Światowej, opowiedział szóstoklasistom o technice w czasie Wielkiej Wojny i sposobach prowadzenia walk w tym okresie.

Po tej porywającej lekcji historii uczniowie klasy VI f udali się na historyczną grę terenową, zatytułowaną „Śladami Wielkiej Wojny”. Podczas zajęć uczniowie podzieleni na pięć grup pokonywali pieszo  długą drogę do miejscowości Orły -Cesin. Po drodze dzieci rozwiązywały zadania powiązane z tematyką Wielkiej Wojny 1914 -18. Do celu prowadziła ich specjalnie przygotowana mapa oraz zaszyfrowane informacje o przebiegu trasy. Pytania dotyczyły uzbrojenia i wyposażenia walczących armii. Informacje uczniowie uzyskali na wcześniejszym spotkaniu z „pruskim podoficerem” – panem Michałem Gołkowskim. Przeczytali również żołnierski list z okopów (fragment książki „Na zachodzie bez zmian” Ericha Marie Remarque’a) i uzupełnili kartę z informacjami o wybuchu i przebiegu wojny. Gra terenowa zakończyła się przy niemieckim mauzoleum z 1915 roku we wsi Orły – Cesin.

Kolejnym etapem gry terenowej był przejazd do miejscowości Humin, Bolimowska Wieś i  Wólka Łasiecka, gdzie uczestnicy zapalili znicze na grobach poległych w czasie wojny żołnierzy. Wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale zmotywowani do dalszego poszerzania wiedzy. Towarzyszył nam fotograf, pan Waldemar Zakrzewski, który dokumentował poczynania uczniów. Podczas gry uczniów wspierały panie: Joanna Winnicka,  Bożena Stefaniak, Agata Łopaciuk  i Anna Zakrzewska – autorka spotkania z panem Gołkowskim i całej gry terenowej.

zdj. Waldemar Zakrzewski
B.S.