Jaka jest kultura czytelnicza młodego pokolenia?

Ogólny przegląd trendów czytelniczych wśród czytelników od 0 do lat 18 przedstawiono nam na V Międzynarodowej konferencji  naukowej „Kultura czytelnicza młodego pokolenia”, która odbyła się w dniach 24 - 25 września 2018 w Łodzi na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Najlepszą wiadomość podano na początku – z badań wykonanych dla Biblioteki Narodowej wynika, że wyhamował spadek czytelnictwa notowany już od kilkunastu lat! Okazało się, że odsetek czytających dzieci i młodzieży zwiększył się o 2 % !!! Prawdopodobnie złożyło się na to wiele czynników, z czego najważniejsze to usilna praca włożona w popularyzację czytelnictwa i wreszcie realne i konkretne pieniądze, które popłynęły do bibliotek z rządowego  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Nasza szkoła może zakupić książki za 15 000 złotych i wreszcie uczniowie będą mogli znaleźć interesujące nowości, które chętnie czytają, a nie stare, zakurzone ramoty z realiami z lat 60. a w najlepszym razie 80. Staram się dobrze zapamiętać, jak to jest móc wydać sporo pieniędzy na książki i wybierać, to co chcemy mieć, a nie to, na co nas stać, bo może już do emerytury się tak nie poczuję?

Na początku napisałam, że celem naszych usilnych zabiegów popularyzujących czytanie są dzieci od niemowlęctwa do pełnoletności. To nie przejęzyczenie, psychologowie stwierdzają, że od najwcześniejszych lat, trzeba dziecko przyzwyczajać do czytania, na początku do głosu, atmosfery, obecności, co później przerodzi się w miły i oczekiwany rytuał…   Miałyśmy  możliwość wysłuchania mnóstwa interesujących referatów polskich i zagranicznych uczonych oraz wziąć udział w wybranych warsztatach.  A dodatkowym atutem konferencji było to, że zorganizowano ją w pięknych wnętrzach mojego macierzystego Wydziału Filologicznego UŁ. I jak bym mogła, to postudiowałabym sobie tam jeszcze raz! A co…

JD

26.09.2018