„Miasto życia”

W dniu 10 kwietnia 2017 r. uczniowie naszej szkoły gościli Panią Grażynę  Graszek, która przeprowadziła warsztaty profilaktyczne pt. „Miasto życia”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: 4C,4D,4E,5A,5E,6B,6E,6F.

Głównym celem warsztatów było pokazanie dzieciom jak człowiek zachowuje się pod wpływem alkoholu, dopalaczy i innych środków sztucznie zmieniających świadomość. Jednak  sprawdzanie odbyło się w bezpieczny dla uczniów sposób przy pomocy Alkogogli tzn. okularów  pokazujących  świat,  który  widzi  człowiek  będący  pod  wpływem alkoholu. Posłużyły one do demonstracji upośledzenia zmysłów takich jak:

•obniżenie koncentracji,

•spowolnienie czasu reakcji,

•niemożność określenia kierunków,

•zniekształcenie widzianego obrazu,

•zmiany w ocenie odległości,

•zmniejszenie możliwości oceny sytuacji,

•podwójne widzenie,

•brak koordynacji mięśniowej.

Ideą warsztatów pt. „Miasto życia” jest  obalanie mitów panujących wśród młodych ludzi, iż mała ilość alkoholu „nie szkodzi”. Warsztaty przede wszystkim miały na celu uświadomić młodym ludziom konsekwencje picia alkoholu, brania narkotyków, dopalaczy. Pokazały, jak łatwo można stracić wszystko to, co budujemy przez całe życie, jak szybko własną bezmyślnością można zabić swoje marzenia. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję samodzielnie przejść w alkogoglach  przez specjalne  miasto z ułożonych przez klasę drewnianych kloców.

Ponadto prowadząca,  poprzez pokazanie prostej czynności jaką jest np. przechodzenie w alkogoglach miedzy pachołkami udowodniła jak szkodliwy wpływ na możliwości manualne ma alkohol i jak trudne, a często niewykonalne są podstawowe czynności.

Anita Nowak