Wizyta Księdza Biskupa w naszej szkole

„Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy...  I w Ostrej świecisz Bramie!”
- A. Mickiewicz

Dnia 7 października 2016 roku gościliśmy w naszej szkole Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Andrzeja Franciszka Dziubę.

Eminencję powitała Dyrektor Szkoły Pani Ewa Malinowska wraz z wicedyrektorami Panią Beatą Lewandowską i Panią Iwoną Mierzwińską. Dyrekcji towarzyszyły delegacje: klasa „2 b” wraz z wychowawczyniami, przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, Radą Rodziców oraz pracownikami szkoły.

Po powitaniu Ksiądz Biskup udał się pod salę katechetyczną aby obejrzeć wystawę wyróżnionych prac konkursowych pt; „Matka Boża Częstochowska”.

Na hali sportowej na Księdza Biskupa oczekiwała cała społeczność szkoły.

Dzieci bukietem kwiatów powitały serdecznie przybyłego Gościa wraz z Dyrektor Szkoły która opowiedziała Księdzu Biskupowi o naszej „czwórce”.

Uczniowie klasy „5b” pod kierunkiem siostry Aureli, Pani Anny Olechniewicz i pań katechetek Agnieszki Pietrzak-Guźdy oraz Ireny Andrzejewskiej, pięknym przedstawieniem przybliżyli postać Matki Bożej Częstochowskiej. Inscenizacji towarzyszyły wzruszające pieśni Maryjne wyśpiewane przez dzieci z klas od 3 do 6.

Podziękowania dotyczące przedstawienia należą się również Pani Joli Gerasik i osobom z Nią współdziałającym za oryginalną dekorację i Maryjne biało-niebieskie wstążeczki, które nadały spotkaniu uroczysty i podniosły charakter.

„Wśród wielu miejsc wsławionych specjalną czcią Matki Bożej jest wyjątkowe miejsce. To Jasna Góra w Częstochowie.”

„To właśnie przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze Polacy, zarówno królowie, władcy, jak i prości ludzie, znajdowali zawsze oparcie, ratunek w trudnych dla naszej Ojczyzny, dla naszego narodu chwilach. Ani razu Maryja, nasza Orędowniczka, najlepsza z Matek nas nie zawiodła.”

Po przedstawieniu, wysłuchaliśmy skierowanych do nas słów naszego Pasterza, który podkreślił, że Maryja w życiu Narodu polskiego odgrywa szczególną rolę. Cieszymy się że, kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej peregrynuje  po naszej diecezji.

Na koniec spotkania,  Ksiądz Proboszcz  Piotr Żądło odmówił modlitwę „Anioł Pański”, a Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zgromadzonym uroczystego Błogosławieństwa.

Było wiele radości, dzieci, które śpiewały i występowały otrzymały od Księdza Biskupa pamiątkowe obrazki z Matką Boską Częstochowską.

Po spotkaniu na hali sportowej  Biskup wraz z towarzyszącymi Mu osobami udał się na obiad aby pokrzepić swoje ciało i nabrać sił do dalszej posługi w naszej parafii.

Na pamiątkę tego spotkania niech pozostaną w naszych sercach słowa Jana Lechonia, który najpiękniej wyśpiewał chwałę Matki Boskiej Częstochowskiej:

„Matka Boska Częstochowska, ubrana perłami,

Cała w złocie i brylantach modli się za nami...

O Ty, której obraz widać w każdej polskiej chacie

I w kościele, i w sklepiku, i w pysznej komnacie...”

„Która widzisz z nas każdego, cudnymi oczami,

Matko Boska Częstochowska, zmiłuj się nad nami...”

Irena Andrzejewska

08.10.2016