Światowy Dzień Zdrowia poświęcony cukrzycy

W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia - 7 kwietnia, podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy.

To bardzo ważne, abyśmy mogli w każdym potrzebnym momencie pomóc osobom chorym. Wraz z rosnącym rozpowszechnianiem cukrzycy, co raz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Choć w obecnych czasach z cukrzycą da się żyć, to lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy mieć na uwadze, iż wyeliminowanie czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy, prowadzenie zdrowego trybu życia i dieta przyczynią się do zapobiegania choroby.

Klasa 1a również dołączyła się do działań rozpowszechniających wiedzę na temat tej choroby. Dnia 6 kwietnia klasę odwiedzili uczniowie z klasy 1c, 1g i 1i oraz klasa 4b. Z pomocą pani o swojej chorobie opowiedziała uczennica klasy 1a - Julka. Dziewczynka pokazała wszystkim pompę insulinową oraz aparat - glukometr, do pomiaru cukru. Uczniowie obejrzeli film dotyczący tej choroby, wysłuchali również pogadanki pani pielęgniarki, która również odpowiedziała na wszystkie nurtujące je pytania. Na zakończenie zajęć uczniowie pokolorowali ilustrację o cukrzycy.

Żeby wzbogacić wiedzę dzieci na temat cukrzycy wychowawczynie klasy 1b przygotowały prezentację, która została przedstawiona klasom 1b, 1d, 1e, 1f, 1h. Dzieciaki obejrzały też krótki filmik na temat tej choroby dostarczony przez wychowawczynię klasy 1h. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza zostanie w małych głowach na dłużej.

Aby utrwalić swoje wiadomości na temat tej choroby zachęcamy do obejrzenia prezentacji:

Dziecko z cukrzycą (wych. 1b)

10 faktów na temat cukrzycy (pedagog szkolny)

oraz zapoznania się z gazetką ustawioną obok gabinetu pani pielęgniarki.

M. F. i S. C.

07.04.2016