MIKOŁAJKI ze Średniowieczem w klasie 5f

Tego jeszcze nie było…

Grupa rodziców, którzy aktywnie działają na rzecz całej klasy, zorganizowała świetną imprezę MIKOŁAJKOWĄ. Do wszystkich uczniów, wychowawcy i dyrektora szkoły wystosowano zaproszenia następującej treści:

"W imieniu miłościwie nam panującego, władcy Mazowsza, Pana na ziemi Sochaczewskiej, Czerskiej, Wiskiej, Płockiej oraz Służewieckiej, ogłaszamy co następuje.
Z wielkimi honorami, zaproszenie ślemy i do rąk własnych oddajemy, szczególnie zapisanej w naszym sercu i pamięci gawiedzi KLASY V F, ….
I ogromnie zachęcić chcemy, by  swą osobą w całym majestacie, zaszczycili nas podczas zbliżającego się wyjątkowego wieczoru ci, dla których historia, tradycja i czasy minione są jedną z ważniejszych pamiątek po przodkach naszych, a w przyszłości i po nas samych.

My niżej podpisani,
Kasztelan na sochaczewskim zamku,
Prawa ręka Księcia Janusza
Obrońcy Wiary, potomka Piastów."

Wszyscy adresaci odpowiedzieli na to zaproszenie swą obecnością we wskazanym miejscu i czasie. Powitał ich Kasztelan na Sochaczewskim zamku i zaprosił, aby razem rozproszyli mroki Średniowiecza.

Trzy drużyny śmiałków zmagały się ze sobą, a każda z nich chciała dotrzeć do ukrytego w drewnianej skrzyni średniowiecznego skarbu. Najpierw wszyscy podążali pośród ciemności, dzierżąc jeno w rękach świecące neony (nowoczesne ŚredniowieczeJ). Po dotarciu na miejsce rozpoczęły się żwawe działania. Jedni mieli średniowieczną lekcję kaligrafii, pisali piórem i atramentem, były różne techniki radzenia sobie z kleksami, czy pisania lewą ręką. Na szczęście ławki szkolne nie ucierpiały i pozostały bez atramentowych śladów. Inni wyruszali w podróż średniowieczną kolasą, wsłuchując się w słowa Kasztelana, mieli różne role i zadania, podobnie jak we współczesnej zabawie w Karetę. Jeszcze inni przyjmowali rolę dawnych budowniczych i wznosili średniowieczną twierdzę  z pełną fortyfikacją. Dodatkowo były zadania wymagające wiedzy historycznej i nie tylko, np.: znajomość władców Polski, rozwiązywanie krzyżówki, wyznaczanie szlaków handlowych na mapie z wykorzystaniem skali. Ważnym atutem była tężyzna fizyczna naszych śmiałków oraz zręczność, które przydawały się podczas pokonywania toru przeszkód, czy transportu wody. Kiedy zwycięska drużyna dotarła wreszcie do poszukiwanego skarbu, otwarto wnet starą skrzynię i odczytano wiadomość od Kasztelana do wszystkich śmiałków: „MIKOŁAJKI klasy 5f w Kinie Mazowsze”. Wtedy dał się słyszeć jeden gromki okrzyk radości hura !!!

Na koniec zmęczona dziatwa mogła skosztować babeczek domowego wypieku i ugasić pragnienie woda źródlaną. Podczas całej imprezy można było oglądać przedmioty charakterystyczne dla epoki Średniowiecza: stroje, elementy zbroi, drewniane naczynia, lampy, wiklinowe skrzynie.

Pomysłodawcą i głównym reżyserem spotkania była mama  Oliwki Wątor, której serdecznie dziękujemy za jak zwykle 100% zaangażowanie. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni członkom Grupy Rekonstrukcyjnej, którzy tworzyli średniowieczny klimat tych niezwykłych warsztatów edukacyjnych. Dziękujemy za poświęcony czas i pomoc mamom: Mikołaja Kuźmińskiego, Jasia Szylinga i Arka Reszczyńskiego.

Katarzyna Figat

w imieniu swoim i uczniów kl. 5f