Uroczyste podsumowanie ROKU SZKOŁY W RUCHU

19.09.2014 w Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie ROKU SZKOŁY W RUCHU. Uczestnikami byli wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, kuratorzy i pracownicy kuratoriów oświaty, a także przedstawiciele instytucji i organizacji tworzących Koalicję Roku Szkoły w Ruchu. Wśród gości zasiedli również nauczyciele wychowania fizycznego i przedstawiciele uczniów, ze szkół, które wyróżniły się w propagowaniu aktywności fizycznej. Działania naszej szkoły w ramach zeszłoroczne Akcji „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE” zostały również szczególnie docenione, stąd nasza obecność w w/w uroczystości.

Wiceminister Sławecki przypomniał, że w czasie trwania Roku Szkoły w Ruchu Ministerstwo Edukacji Narodowej, wraz Koalicjantami RSwR, poprzez różnorodne działania informacyjno-promocyjne zwracało uwagę m.in. na uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko zajęcia WF, ale każda aktywność fizyczna wykonywana w ciągu dnia. Natomiast umiejętne planowanie czasu na naukę i aktywny wypoczynek pozwala zachować zdrowy i higieniczny tryb życia, który jest drogą do osiągania życiowych sukcesów i zwiększania wiary w siebie i własne możliwości.

W akcji „Ćwiczyć każdy może”, zorganizowanej przez MEN we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji wzięło udział aż 4 456 szkół i przedszkoli. Dodatkowo swoimi pomysłami na organizację ciekawych lekcji WF i zajęć pozaszkolnych podzieliło się z MEN i użytkownikami profilu Roku Szkoły w Ruchu na Facebooku blisko 3 200 osób. Dzięki temu profil RSwR stał się bazą najlepszych i najciekawszych dobrych praktyk.

Specjalnym gościem spotkania był znany polski żeglarz Mateusz Kusznierewicz, który jest osobiście zaangażowany w propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

W swoim wystąpieniu wspominał przebieg sportowej kariery i działania propagujące aktywny tryb życia.

W imieniu Marcina Gortata, który był ambasadorem Akcji „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”, wystąpił Tomasz Solarek współpracujący z naszym najlepszym koszykarzem w jego Fundacji działającej na rzecz dzieci i młodzieży.

Swoją prezentację przedstawiła współzałożycielka, vice-prezes zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicja Pacewicz. CEO jest patronem Akcji związanej z propagowaniem aktywności fizycznej o nazwie „WF Z KLASĄ”. W swoim wystąpieniu pani vice-prezes wypowiedziała niezwykłe słowa: „w lekcjach wychowania fizycznego i w nauczycielach w-f drzemie wielka energia, która nie jest jeszcze dostatecznie wykorzystywana”. A ja jako nauczycielka w-f mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu, w końcu „Ruch jest drzwiami do uczenia się”, jak powiedział dr filozofii Paul E. Dennison.

Na koniec pragnę przytoczyć słowa przedstawicielki Ośrodka Rozwoju Edukacji, które niech pozostaną puentą minionego Roku Szkoły w Ruchu: „najważniejsze, aby wszyscy kontynuowali nie rok, ale całe życie w Ruchu..”

zdj. K. Figat

Zaszczycona uczestniczka